Intro

Nejnašlapanější víkend pro český Board v silném tříčlenném zastoupení. Větrno nad Evropou a zhoršující se letové podmínky se podepsaly na našem intru. S Patricií ze Slovenského NB jsme přistáli s jemným nárazem. Mike s Jirkou měli z Prahy o hodinu opožděný let a jeden účastník NBM nám vyprávěl o pěti nezdařených přistáních. Šílená poznání i překvapující překvapení čekají na zvídavého čtenáře.

Československá delegace

Mike, Dominik, Jirka a slovenská pokladnička Patrície. Společný pokoj s jedním záchodem a sprchovým koutem se studenou vodou vedl k… No, raději se zeptejte osobně, neveřejně. :)

Meet your collegues with Dominique

Šest hodin sedět v místnosti se stále stejnými lidmi a diskutovat o ESN nemusí být lákavá představa. Pro mě se však tyto chvíle staly splněným snem, kdy mi kolegové rozumí, ptají se a sami přikládají hodnotné zkušenosti ze své praxe. Něco podobného jsem v ESN světě dlouho nezažil. Principem celé aktivity je dát dohromady lidi s podobnou náplní práce. Vzhledem k nejednotnosti naší organizace mají mnohdy stejné pozice různé zaměření. I když ostatní zástupci měli stejné označení, velmi často se projevila národní specifika, co se povinností týče. Mluvím o Vicepresidentském meetingu s moderátorem z ESN International Dominiquem a zástupců stejné pozice ze zemí ESN. Naprosto se mi potvrdily kvality tohoto člena International Boardu. Jak ze strany příprav, tak i samotné realizace a moderování diskuze. Pár dní dopředu jsme nasdíleli agendy naší pozice v National Boardu. Na místě jsme tak již jen vybrali témata a začala diskuze o tom, kde to jak funguje. ESN CZ vyčnívá v oblasti knowledge managementu a naše novinka na wiki, kde máme informace o lokálních členech Boardů v rámci projektu Hodnocení kvality sekcí, všechny naprosto ohromila a sklidila spontánní potlesk.

Díky změnám v posledním semestru také plníme všeobecné věci, které jsou náplní Vicepresidenta. Jedná se především o dohled nad organizováním národních platforem, section care, vyhledávání nových sekcí, section requirements a pomoc skomírajícím sekcím. Oblasti, kde na druhou stranu zaostáváme je National Event a absence Committees jako podpůrného prvku pro National Board.

Noční cesta z klubu

Na stole leží prázdný Jagger za 60 €, Mike již je dávno ve víru tance se švédskou delegací a Jirka se mi někde ztratil. Nevěnuji moc pozornosti energií napumpovanému davu nových, ale i vysloužilých ESNers, a za doprovodu litevského IT se vydáváme pěšky zpět na hotel. Netuše cestu, šli jsme dle intuice. Značka centrum byla naší jedinou indicií. Co se dělo po cestě nám naznačilo situaci řecké veřejné správy. Noříme se do apokalyptických výjevů. Ulice jsou prázdné. Není vidět ani lidu, ani aut. Opuštěné budovy jsou obehnané ploty se zabedněnými okny do druhého patra a přízemí je opatřeno ocelovými roletami se zámky. Občas se však něco děje. Na druhé straně ulice dva mladíci sprejují graffiti na jednu z rolet. V naprostém klidu se nenechají nikým rušit. V tom mají stejný přístup jako místní policie, která se zastavila na červenou v křižovatce. Jejich auto je vzdálené mladíkům ani ne deset metrů, viditelnost dobrá, v autě tři příslušníci. Ani jednu stranu ta druhá nezajímá. Mladíci pomalu dokončují své dílo a policejní vůz zařazuje rychlostní stupeň a pokračuje v jízdě.

Nejenom místní porušují pravidla. Jdeme na červenou v moment, kdy je druhá strana přechodu obsazena policistou. Nic neřekl. Počkal na zelenou a přešel ulici.

Small Session o section requirements s NR Italy Marco Cazzola

Marco se rok připravoval na pozici NR a čerpal informace z international levelu. Byl pod dohledem minulého NR a řídil se jejími radami i po započetí svého období. Zcela mě ohromil svou připraveností a výtečnými podněty již při jednání na CNR Sofia. Byla to sice jeho první akce v pozici, ale již exceloval. Požadavky na sekce jsme u nás vytáhli před platformou a na ní díky práci SDs dotáhli do rozumné formy. Byl to velice prozíravý tah, který nás dostal do popředí Evropy v této oblasti. Itálie má již systém propracovaný a implementovaný. Díky této skutečnosti mi bylo ctí vést Small Session o tomto problému společně s Marcem. Přítomna byla řada zemí společně s vicepresidentem ESN a naše (ESN CZ) práce byla oceněna. Nejvíce chvály sklidily požadavky ohledně účasti na akcích ESN a pořádání současných nebo minulých flagship projektů.

Druhá nejstarší universita v Athénách – díry, graffiti a řetězy

Místní university Panteion a T.E.I. Athens hostili celý meeting. Ze strany organizace to bylo náramně zvládnuté a vše dobře podchycené. Avšak co je tady na akademické půdě možné, to člověk neviděl. Běžné se kouří na chodbách, nejen u oken. Lidé, kteří nám vydávali coffee breaky u toho pálili. Zdi jsou krásně barevné. Všude je to pomalované graffiti, které mají do umění daleko. Záchody postrádají úplně všechno. Je tam pouze keramická mísa. Toaletní papír dodalo OC a některé pisoáry byli mimo provoz. V jedné z místností na Small Session byla regulérní díra ve stropě až na střechu, takže dovnitř foukal čerstvý vítr. Proti dešti se to kdysi někdo pokusil zadělat pytlíkem do koše, který už evidentně odolal vlivu počasí. Někdo zahlásil, že je málo místa, ať přineseme židličky odvedle. Bohužel si z nás dělal legraci, jelikož židličky byly k sobě fixovány několikametrovým řetězem.

Eurodinner

Legendami zastřená je akce, kdy každý národ přiveze své místní alkoholické speciality a všichni pospolu zažíváme Eurotrip bez nutnosti vyjít z místnosti. Salmiaki, Becher, Mozartovy koule, Soplica, Zubrowka, Raki, Ouzo, ARAK, Champagne a další lahůdky z Evropy jsou připraveny pro účastníky většiny ESN akcí. První seznamování s touto aktivitou skrývá mnohá nebezpečenství, ale po několika úspěšných Eurotripech již člověk s radostí vzpomíná na pravidla Responsible party. Pořadatelé nevytiskli českou vlajku, tak Jirka pohotově rozstříhal ruskou a naohýbal jí do české. Barvy sedí. Společně se Slováky jsme tak reprezentovali Becherem naši kulturu žaludeční medicíny. Svou popularitu jednoznačně potvrdili rybičky. Želé rybičku plavoucí ve flašce pražské vodky je nutno získat z flašky do úst, a to přímou cestou z flašky do úst bez mezistupně. Mnozí nevěří a mají strach. Zkušený pražský matador Jirka však s přehledem přesvědčuje několikrát po sobě o reálnosti ulovení rybičky.

Situace ESN CZ x ESN

Jsme zabednění doma a nikdo o nás nic neví. To je takový můj pocit z většiny rozhovorů. Všichni jsou noví a samozřejmě ani my v jednom mandátu nemůžeme vědět, jak to všude funguje. Barboru si lidé ještě pamatují a Feriho samozřejmě také. Adamem je teď poblázněný každý, což je určitě super. Avšak zamýšlím se nad tím, jak udělat, aby ESN vědělo, co všechno se u nás daří a je kvalitní. Máme spousty věcí propracovaných a mohli bychom se tím beze strachu ukázat. Jen jsme zatím asi jako ESN CZ nenašli tu správnou formu, jak o kvalitách našeho hnutí dát vědět světu.

Drogy

Koukám po vchodu s názvem našeho hostelu. Všímám si skrčené postavy u sousedních vchodových dveří. Co to tam dělá? Po bližším ohledání samozřejmě za chůze vidím jakousi zpustlou ženu pod čtyřicet, jak regulérně šňupe nějakou špínu do hlavy. Mike mě volá na balkón a nevěřícně kroutí hlavou. Naproti přes ulici si v tu chvíli borec píchá do žíly v paži a usíná u toho. V pár minutách přichází probuzení a nejspíše ještě neuspokojený mladík si dychtivě zanáší druhou dávku do stehna. Po konfrontaci námi zjištěných skutečností se místní nenechají vyvést z míry. Pro ně je to prý běžná součást života, kterou musí každodenně vnímat. Jsou prý i horší případy, kdy si to uživatelé aplikují pod oční víčka. Běžná realita ulice, která zajistila nízkou cenu hostelu.

Důležití lidé x dělník ESN Dominik

Člověk několik let pracuje v lokální sekci a dostane se do Boardu. NB je pro něho nedosažitelný vrchol osobního růstu a obdivuje ty, kteří to dokázali. Pochybuje o možnosti být někdy na jejich místě. Jednoho dne si podá přihlášku do NB a jeho zkušenosti a schopnosti vedou k úspěšnému zvolení. První měsíce se snaží to celé pochopit. Jsou to kvanta informací a člověk neví co dříve. Hodiny studia a zkoumání procesů na národní úrovni. K tomu CNR mailing list a snaha být v obraze i na international úrovni. Lokální sekce a jejich problémy, práce v teamu na národní a snaha jezdit na international akce a vědět co se děje. Být zároveň schopný nabídnou řešení na problémy celého ESN v komunikaci s ostatními NBs a IB. Pocity naprosté marnosti a osobního vyčerpání v kombinaci s hrdostí na kvalitně odvedenou práci a ocenění ostatních. Zdá se to být šílené a náročné. Zažil jsem v životě spoustu věcí, avšak možnost být ve vedení ESN CZ vám naskýtá tolik možností a příležitostí, že je ani se třemi životy nejste schopen naplno využít. Je to jízda na horské dráze, na kterou budete vzpomínat celý život a bude se vám po ní stýskat.

Dominik Bosco Renza