Stručné shrnutí

ICE (International Committee for Education) Meeting je jedním ze 2 meetingů, které se konají za funkční období International Boardu a Chairing Teamu Committee. Meetingu se zúčastnilo 23 ESNerů, včetně Presidenta ESN AISBL a celého Chairing Teamu; ESN CZ zde mělo dva zástupce – mě a Janíka Lukačeviče. Meeting se nesl ve skvělé atmosféře a náladě, byli zde ESNeři z různých koutů Evropy zastávající různé pozice, pracovalo se na projektech starých a rozjely se také projekty nové a všichni jsme dle mého názoru odešli inspirováni a motivovaní :)

Popis akce

Meeting se konal celkem na třech hlavních místech – ESN house (kde se i spalo), Vrije Universiteit Brussel a v Evropské komisi, v oddělení Education and Culture. Meeting tedy oficiálně zahájila páteční dopolední návštěva Komise, kde jsme se dozvěděli updaty o programu Erasmus+ (že to přes počáteční problémy lépe běží a full-degree půjček se můžeme dočkat brzy) a zároveň spoustu nových informací o online jazykové podpoře, která je již pro účastníky program přístupná, plánuje se její velké vylepšení a rozšíření o další jazyky. Nevýhodou zatím je, že kurz je určen pro jazyk výuky, tedy pokud jedu do Nizozemska, kurz mi nabídne výuku angličtiny (pokud již není vysoká), ne holandštiny – ale prý se i toto do budoucnosti plánuje. Po skončení jsme se nováčci šli podívat, jak to vypadá v ESN Office a odpoledne strávili na univerzitě, kde jsme hráli seznamovací hry a dostali prezentace o základech ICE, Liaison Officers, atd. Dozvěděli jsme se také o zajímavé pracovní příležitosti a to pracovat jako externí hodnotitelé programu Erasmus+. Večer se nesl v duchu Eurodinner.

V sobotu jsme se ráno opět přesunuli na univerzitu, kde jsme opět dostali různé prezentace o různých politikách a projektech, ve kterých se ESN v rámci vzdělávání angažuje. Odpoledne se již neslo v duchu konkrétní práce na projektech, účastníci si mohli vybrat ze 3 working groups – E‑learning, General Policies of ESN (která byla po víkendu legendární díky nepřetržité čtyřhodinové diskuzi) a Position paper on Added value of international students in a host country, do které jsem se přidala já. Večerní program a la Bruselské bary ponechám bez komentáře :)

V neděli náš meeting končil a tak jsme se sešli ke krátké diskuzi o politickém charakteru ESN. Následně jsme opět utvořili working groups, tentokráte byli tématy Position paper on Full-degree recognition, National Youth Councils a Added value of volunteering, do které jsem se přidala já.

Má motivace k účasti

Jelikož jsem Observerem v této Committee již od června 2014 a nemohla jsem se kvůli pracovním povinnostem zúčastnit letního meetingu, účast na tom zimním pro mě byla důležitá, jelikož jsem konečně chtěla poznat osobně lidi, se kterými jsme zatím měla šanci pouze pracovat online a také jsem si chtěla dopomoci k případnému udělení plného členství (na které ale momentálně stále čekám :)). Za další jsme spolu s Janíkem jedinými aktivními lidmi z ESN CZ, kteří v ICE působí (navíc Janík je jediným řádným členem), a tak věřím, že účast z tohoto úhlu pohledu byla prospěšná jednak naší vnější reprezentaci, tak také práci na domácí půdě. Po meetingu momentálně pracuji na 3 různých projektech a práce v ICE je určitě mým dlouhodobým zájmem a věřím, že se v budoucnu přidá více českých členů, kteří se o dimenzi vzdělávání zajímají :)

Andrea Bittnerová, ISC MU Brno
ICE Winter Meeting, Brusel, 13. -15. 2. 2015